Menu

Młodego lewicowca

Blog pisany z punktu widzenia młodego lewicowca.

chCETA TTIP?

mlodylew

Sejm przyjął uchwałę wobec CETA, negocjowany traktat będzie ratyfikowany większością 2/3 głosów. CETA jest to daleko idąca umowa która sprowadza Unię Europejską do rangi kolonii która jest wyzyskiwana przez korporacje, wielkie przedsiębiorstwa i kapitał. Kolejną umową negocjowaną przez Komisję Europejską jest Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji. W obu umowach chodzi nie tyle o handel, gdyż obecnie cła w wymianie między UE a USA i Kanadą są niskie, ale bardziej o regulacje, standardy, uprawnienia przedsiębiorstw i gwarancje inwestycyjne.

Negocjację odbywają się za zamkniętymi drzwiami, brak jakiejkolwiek informacji o postępach w pracach i stanowiskach jakie zajmuje KE wobec propozycji wielkiego kapitału reprezentowanego przez powiązane z nimi rządy Kanady i USA. Gdyby przejść się po naszych miastach i spytać się napotkanych osób czym są TTIP i CETA jedynie co, to ujrzeli rozmiar braku wiedzy spowodowany przez media i polityków. Tak więc nasuwa się pytanie co chcą zataić i jakie skutki niosą za sobą umowy?

Na obu kontynentach panują różne standardy, prawa, regulacje. ​W Europie dozwolone jest tylko to, na co wyraźnie pozwala prawo. W​ ​​USA dokładnie odwrotnie: co nie jest zakazane,​ ​jest dozwolone. Skutkiem podpisania i wejścia w życie traktatów będzie obniżenie standardów, zniesieniem odpowiednich regulacji chroniących konsumenta, pozwolenie na handel naszymi danymi co doprowadzi do zmniejszenia naszej prywatności.

Zejście z regulacjami  i przepisami do poziomu za Atlantyku pozwoli na dostanie się na nasze stoły żywności genetycznie modyfikowanej, mało tego producent nie będzie informował nas czy jego produkt jest genetycznie modyfikowany. Dostęp do takiej żywności spowoduje obniżenie się stanu zdrowia europejczyków, wzrośnie liczba ludzi otyłych i chorych na różne nowotwory. Konsumenci poniosą koszty nie tylko na swoim zdrowiu, ale i w portfelach. Zyski trafią oczywiście do wielkich koncernów.

Nasze prawa są tworzone z myślą by chronić obywateli, interes publiczny, państwo i środowiska. Po podpisaniu TTIP nasze środowisko ulegnie jeszcze większym zanieczyszczeniom. W miarę demokratycznie tworzone prawa zostaną zastąpione przez regulacje które będą stały po stronie kapitału. Nad wszystkim czuwać będzie tzw. ISDS czyli pozwy do prywatnych sądów arbitrażowych. Jeśli rząd Polski podniesie podatki na koncerny lub wprowadzi nowe normy które pozwolą na jeszcze lepszą ochronę środowiska, wielki przemysł będzie mógł podać Polskę do sądu. Po uznaniu racji za poniesione i możliwe do poniesienia straty kraje zostaną zobowiązane do płacenia wysokich odszkodowań. Z nielegalnie upublicznionych dokumentów jasno wynika że umowy mają wzmocnić kapitał, a osłabić państwa. 

Nie zdziwię się nawet, że obudzimy się w kraju… wróć ,w wielkiej globalnej wiosce którą będzie zarządzana i wyzyskiwana przez wielki kapitał. Staniemy się kolonią która będzie eksploatowana w imię zysku, gdzie prawa pracownicze będą łamane, a totalna inwigilacja zniszczy poczucie prywatności, o zdrowiu szkoda mówić… Nafaszerowani antybiotykami i GMO będziemy niesprawnymi zombie pracującymi dla panów. Szkoda że rząd deklarujący się jako obrońca narodu, ustami superministra Morawieckiego określa się zwolennikami „mocniejszej wersji” TTIP i CETA. 15 października przed ministerstwem rolnictwa odbędzie się protest, już teraz zapraszam do wzięcia uczestnictwa i wyrażeniu swojego sprzeciwu. Jedynie co na razie możemy to krzyknąć: NO PASARAN! Po ostatnich wydarzeniach uwierzyłem że głośne wyrażenie swojego nie przez lud ma sens. Tylko trzeba tłumów…

 

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość *.unity-media.net

  "W USA dokładnie odwrotnie?: co nie jest zakazane, jest dozwolone. " Dokładnie tak jak w Europie.
  Jestem klientem europejskiego VW. Zostałem zwyczajnie oszukany przez koncern, ponieważ chciałem jeździć "czystym" autem. Dostałem pismo od VW informujące, że mój pojazd ma właśnie ten silnik i.. zostanie dokonana naprawa. Minęło już 8 miesięcy i nic. Natomiast klienci amerykańscy oddali z powrotem oszukane pojazdy za pieniądze i otrzymali 4 tysiące dolarów dodatkowego odszkodowania. Wielkie, potężne korporacje piszczą i ślinią się na kolanach przed amerykańskimi urzędnikami, kiedy coś im nie wyjdzie ze stratą dla klientów. Europejscy mają to gdzieś. Oszustwa mogą spokojnie kalkulować w codziennej działalności. To tyle do standardów.

 • danekstraszynski

  Oj, nieładnie tak kłamać. Większość tzw. standardów, szczególnie praw konsumenckich, ochrony środowiska i antykorupcyjnych jest znacznie korzystniejsza dla obywatela amerykańskiego i mniej korzystna dla koncernów, niż w Europie.

  Takie umowy dwustronne są próbą, jedyną możliwą dzisiaj, cywilizowania globalizacji. Natomiast globalizacja, trochę wymuszona postępem technicznym, jest tylko inteligentnym rozwinięciem hasła "Proletariusze wszystkich krajów łączcie się".

 • danekstraszynski

  Pogłębianie integracji północno-atlantyckiej szkodzi przede wszystkim (tak oni myślą) byłemu mocarstwu, które zwalcza jakiekolwiek próby zacieśniania współpracy zachodniej, szczególnie w krajach, gdzie kiedyś tak wspaniale lewicowo rządziło bez ograniczeń.
  Z wielu powodów Polsce jest potrzebna silna i mądra lewica, ale dopóki nie wytłumaczy się z przeszłości azjatyckiej, nic z tego nie będzie. Szkoda czasu i energii młodego lewicowca.
  Albo można zacząć od odpowiedzi na pytanie: Dlaczego rządy lewicowe, wszędzie na świecie produkują niedostatek, biedę, ograniczony wybór i państwowy terror? Natomiast rządy liberalne mają z reguły znaczne nadwyżki, a ludzie robią co chcą, są po prostu wolni.

© Młodego lewicowca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci