Menu

Młodego lewicowca

Blog pisany z punktu widzenia młodego lewicowca.

Solidarność naszą bronią! - 1 maja w Poznaniu.

mlodylew

Ani nacjonalizm, ani kapitalizm! - 1 maja głośno rozbrzmiewało w Poznaniu. W demonstracji zorganizowanej przez okręg poznański partii Razem wzięło sto osób, wśród nich działacze Razem, Inicjatywy Polskiej, Unii Pracy i środowiska LGBT.  Święto Pracy chyba jeszcze nigdy tak w w stolicy Wielkopolski od transformacji 1989 roku nie było obchodzone. 

Działacze lewicy nieśli transparent "Cześć ludziom pracy", tak żeby z daleka można było zobaczyć manifestacje środowisk lewicy. Lewicy która dała głośny, wyraźny przeciw przeciwko wszelkim wypaczeń dzikiego kapitalizmu rezydującego w III RP. Przemówienia kładły nacisk na prawa pracownicze, ale nie zabrakło też o sytuacji osób LGBT na rynku pracy, nacjonalizmowi i wyzyskowi migrantów przez kapitalistów znad Wisły.

Szczególnie na wyróżnienie zasługuje przemówienie Zuzanny Lewandowskiej - studentki medycyny. W swoim żywym i bardzo porywającym przemówieniu opowiedziała zebranym o napuszczaniu pacjentów na pracownikom służby zdrowia, o traktowaniu jak zbędnego balastu publicznej służby zdrowia przez wszystkie rządy. Po przemówieniu zebrani skandowali: "Powołaniem się nie najem".

Na pochodzie zabrzmiał mocny lewicowy głos. Wykrzyczano wkurwienie wynikające z polskiej odmiany kapitalizmu, szerzącego się nacjonalizmowi który hamuje jedność polskiego pracownika z pracownikiem migrantem. W Poznaniu nie ma zgody na wszechwładze kapitału i jego posiadaczy. Tylko świadomy lud jest wstanie pokazać czerwona kartkę neoliberalnym kapłanom mamony.

Poznański okręg partii Razem pokazał sprawną organizację, odczarował święto pracy z rąk postkomuny, korzy ukazują jako nudne święto tęsknoty za minionym ustrojem. Odczarował z rąk prawicowych troglodytów którzy chcą zrobić 1 maja dniem pracującym. Widać było zainteresowanie Poznaniaków, ludzie zatrzymywali się i patrzyli na pochód, kilkanaście osób przyłączyło się do demonstracji. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się ulotki rozdawane przez lewicowych działaczy.

Mam nadzieje, że demonstracje pierwszomajowe w stolicy Wielkopolski na stałe zapiszą się w kalendarzu. Porównując demonstrację organizowaną przez działaczy z Razem, z pochodami organizowanymi przez aktyw SLD widać różnice. Przede wszystkim widać gdzie są żywe ideały lewicy.

© Młodego lewicowca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci