Menu

Młodego lewicowca

Blog pisany z punktu widzenia młodego lewicowca.

W Zawierciu lokalny bonzo nie płaci pracownikom

mlodylew

Gdy w nocy śnią Ci się przedmioty wytwarzane w pracy, a co miesiąc jesteś zmuszany nimi handlować to wiesz ze kapitalizm nie działa. Oto jak działa kapitalizm za władzy narodowo-katolickiej i neoliberalnej doświadczają mieszkańcy Zawiercia. Radny Jarosław Chłosta postanowił płacić pracownikom w produktach, a zakład którego nie zmogły dwie wojny światowe doprowadzić do upadku.

Prywatyzacja zakładu stała się punktem zwrotnym, z dnia na dzień co raz gorzej. Zmieniali się właściciele i nazwy zakładu. Pracownikom obiecywano poprawę sytuacji. Za każdym razem okazywało się to samo. Złość na bezsilność państwa jest słuszny. Do dzisiaj nikogo nie ukarano za ewidentną krzywdę ludzi, ale lokalny układ przymyka oko na działanie pana Chłosty. W nocy z zakładu wywozi się sprzęt, a pracownikom w europejskim kraju płaci się w szkle. To wszystko dzieje się gdy Polska wstaje z kolan. A może to nadal jesteśmy na kolanach? Bo jak wyjaśnić bezkarność lokalnej szychy.

30 sierpnia Partia Razem wraz z załogą zakładu domagała się zaległych pensji. W Polsce już dawno nie było tak dużej siły politycznej która walczy o sprawiedliwość społeczną. Zgromadzeni głośno wykrzyczeli swój gniew. Domagano się pociągnięcia radnego do odpowiedzialności karnej i zakazu pełnienia funkcji zarządczych. Istnieje możliwość, że pan Chłosta może oszukać kolejne osoby. Radny jest właścicielem kilku lokalnych firm. Jak widać układ trzyma się mocno.

W Zawierciu wystąpiły wszystkie patologie systemu. Słabość państwa i urzędników, skazani na bezsilność pracownicy, lokalny układ który chroni swojego, sojusz polityki z biznesem. To nie jest opis rodem z trzeciego świata. To żywy problem III/IV RP który nie rozwiążą ani zwolennicy IV RP, ani obrońcy status quo III RP. Wszyscy oni są odpowiedzialni za ten stan rzeczy. Mimo iż stoją po przeciwnych stronach barykady  w równym stopniu odpowiadają za tą sytuację.

© Młodego lewicowca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci