Menu

Młodego lewicowca

Blog pisany z punktu widzenia młodego lewicowca.

Bunt elfów

mlodylew

Być może nie każdy dostał wymarzony prezent na święta, być może część czeka jeszcze na prezenty? Czyżby stary poczciwy dziadek z długą broda się nie wyrabiał z rozwożeniem prezentów? Prawda okazuje się inna. To nie święty Mikołaj zawinił, to nie jego elfy które nie wyrabiają się z produkcją świątecznych upominków, ale kapitalizm.

Dwa dni przed wigilią nieuzwiązkowieni kurierzy DHL zorganizowali strajk w centrach logistycznych w Warszawie i Radomiu. Natłok obowiązków, niemożliwa ilość do rozwiezienia paczek na już, wypychanie na samozatrudnienie, obniżka pensji w grudniu to główne przyczyny strajku. W zamian za ciężką prace otrzymali obniżkę wynagrodzenia i podniesienie norm. Gdy słyszę jak media liberalne i OZP śmieją się z 300 procentowych nor jakie obowiązywały w PRL-u zapala się z tyłu głowy czerwona lampka. Pracownik w kapitalizmie jest tylko elementem który ma wykonać plan i na który można zaoszczędzić. Kapitał zawsze szuka oszczędności na dole.

Siła pracowników od powstania III RP na wskutek działań obozu liberalnego i zdrady lewicy postkomunistycznej została mocno osłabiona. Związki zawodowe przestały reprezentować pracowników, we świadomości Polaków stały się kolejną świątynią nepotyzmu i zdrady interesów pracowników. Wszechobecna ideologia neoliberalizmu wykorzeniła w większości Polaków idee sprawiedliwości społecznej i solidarności międzyludzkiej. Zamiast tego dano egoistyczne postawy, konsumpcjonistyczny  styl życia.

Teraz naród Polski zwraca się ku nacjonalistycznym postawom. OZP i ideologia narodowego kapitalizmu triumfuje. Nowa władza tworzy fałszywy obraz jako polski pracownik ma wspólny interes z polskim kapitalistą. Ten obraz to efekt kształtowania ksenofobicznych postaw które odwracają od walki o wspólny interes. Przed lewicą olbrzymia praca w celu uświadomienia że kapitał nie ma narodowości, a walka o godną pensje nie jest postawą roszczeniową.

Zorganizowanie strajku przez nieuzwiązkowionych pracowników pokazuje wole walki z kapitałem. Obecnie obserwujemy wzrost świadomości pracowniczej, powoli pracownicy odchodzą od neoliberalnego myślenia. Czy coraz to nowsze strajki pracownicze są kolejnym etapem odbudowy lewicy i idei lewicowych w społeczeństwie?

© Młodego lewicowca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci