Menu

Młodego lewicowca

Blog pisany z punktu widzenia młodego lewicowca.

Projekt Biedroń

mlodylew

Prezydent Słupska rozgrzewa politykę do czerwoności. Zarówno z lewej, ci z centrum i z prawej wyczekują na ruch Roberta Biedronia. Co planuje ten któremu sondaże prezydenckie dają miejsce na podium z kilkunastoprocentowym wynikiem? To pytanie wydaje się idealne do rozpoczęcia notki o prezydencie Słupsku. Wiele mu doradza, a to wstąp do Razem, a to do Platformy, jeszcze inni budują z Nowacką, a z zachodu dotarła wiadomość że Biedroń ma budować europejską partię Macrona. Tyle opinii ile doradców. Każdy doradca w swoich życzeniowych wywiadach, tekstach wychwala Biedronia jako nadzieje lewicy, porównują go do Macrona i Justina Trudeau. 

 Żeby zacząć rozważać o Biedroniu, chce najpierw przybliżyć czym są osoby do których porównują go media. To nowe twarze centrum, akceptowalne przez kapitał i bezpieczny dla systemu. Od starych polityków różnią się i potrafią od nich odciąć. Są mili, postępowi obyczajowo i liberalni gospodarczo. Zaryzykuje stwierdzenie że są odpowiedzią systemu na wzrost sił prawicowych populistów. Tai Macron krytykuje zastany system, ale jest jego częścią. Lekarstwem jest wzmocnienie systemu, czyli działania antypracownicze i antydemokratyczne. Czyli odpowiedzią na alt-right i prawicowy autokratyzm, jest liberalny totalizm, tj. myśl zgodnie z obowiązującą linią. Czyli de facto mamy wybór miedzy prawicą, a liberałami czasem wybiórczo czerpiącymi z lewicowych ideologii bp. bezwarunkowy dochód podstawowy lub emerytura obywatelska. Ich działalność polega na gaszeniu walki klasowej i marginalizacji lewej sceny politycznej.

Jeżeli Projekt Biedroń ma być szansą na odnowę centrum, część lewicy może stać się lewym skrzydłem. Zakładając, że nowo powstałe ugrupowanie pod przewodnictwem prezydenta Słupska ma być rodzimym odpowiednikiem Macrona, lewica będzie w ciężkim położeniu. Biedroń może zaangażować nowe osoby, wyciągając aktyw z SLD, z Razem, z Zielonych i Inicjatywy Polskiej. Zaś elektorat pójdzie do nowego mesjasza lewicy. W tym kraju pojęcie lewicowości jest płytkie i bezbarwne. Wystarczy sobie przypomnieć że za lewicowca uważany był Palikot i jego Twój Ruch z którego Biedroń dostał się do parlamentu. Czym był rzeczywistości TR? Zbieraniną. Czy Projekt Biedroń okaże się zbieraniną? To zależy od wariantu jaki sam zainteresowany wybierze. Oto one:

1. Młoda Socjaldemokracja - czyli sojusz z partią Razem, Zielonymi i Inicjatywą Polska. Być może będzie próba przyciągnięcia Ruch Sprawiedliwości Społecznej Ikonowicza i budowa projektu V Rzeczypospolitej. Wariant ten może powalczyć o rozbicie duopolu POPiS-u. Ten model wydaje się spójny ideologicznie, nie powinno być problemu z programem. Radykalniejszemu Ikonowiczowi po drodze z młodą lewicą z Razem i socjalliberałami od Nowackiej. Biedroń może dać i spoiwo i usunąć wodzowskie ambicje poszczególnych osób. SLD w takim wypadku może zostać na lodzie i prze nowe ugrupowanie zostać okrążone z lewej ( Razem, Ikonowicz) i z prawej flanki ( Inicjatywa Polska). W tej sytuacji Sojusz może zostać wchłonięty przez zjednoczoną opozycje i stać się lewicowym skrzydłem liberałów.

2. Zjednoczona Lewica bis - SLD, Zieloni, Inicjatywa Polska, UP, Inicjatywa Feministyczna, Unia Europejskich Demokratów. Powtórka wariantu z 2015 roku tyle że zamiast Nowackiej liderem jest Biedroń. Po czterech latach OZP i słabości opozycji parlamentarnej taki wariant może dać mandaty i koalicje blokującą OZP do władzy. Wariant ten może być niebezpieczny dla Razem i wszystkich na lewo od ZL.

3. Centrolewica XXI - Inicjatywa Polska, Inicjatywa Feministyczna, Unia Europejskich Demokratów. Ta opcja oznacza przyciągnięcie zarówno liberalnego i lewicowego elektoratu. Zarówno Razem i SLD może stracić nie tylko elektorat i struktury. SLD może mieć problem z powrotem do sejmu, a Razem z przetrwaniem. 

4. Nowe Centrum - budowa od podstaw, zagarnięcie elektoratu liberalnego, centrolewicowego i lewicowego. Wariant najbardziej odważny, ale i oczekiwany przez system. Akceptowalny nowy ruch będący odpowiedzią systemu na prawice. Minusem jest że może wyjść z tego Ruch Palikota bis, czyli zbieranina. Brak spójności ideologicznej może być głównym wrogiem ugrupowania i przyczyną klęski podczas działalności parlamentarnej.

5. Akces do Zjednoczonej Opozycji. Wymarzona sytuacja Janusza Palikota.

Sam Biedroń twierdził ostatnio że jest liderem opozycji. Spotyka się zarówno z Zarządem Krajowym Partii Razem, by za chwile mówić w wywiadzie o potrzebie wspólnego z liberałami odsunięcia OZP od władzy. Krytykuje Monikę Jaruzelską za brak lewicowości, a potem spotyka się z Balcerowiczem. Spotyka się z wyborcami, buduje zainteresowanie swoją osobą i umiejętnie puszcza przekaz tak by badać który wariant jest najbardziej opłacalny. Wielu namawiało go o walkę o Warszawę, długo nie deklarował się. Jednak jest wierny Słupskowi, wybrał opcję najbardziej korzystną dla niego. Na razie Projekt Biedroń bada który wariant jest najbardziej długofalowy.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • dunczykiewicz

    Liczę na warianty ZLew-bis lub centrolewica XXI ale to tylko moje zdanie. ;)

© Młodego lewicowca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci